CHP Hizmet Alamıyor

Gönen Belediye Başkanı İbrahim Palaz, Ömer Seyfettin Kültür Merkezi Toplantı Salonunda kırsal mahalle muhtarları ile bir araya gelerek gündeme dair konular ve göreve geldiği günden bugüne yapılanlar, 2021 yılı içerisinde yapılması planlanan çalışmalar hakkında fikir alışverişinde bulundu.

Büyükşehir Yasasıyla birlikte köylerin kırsal mahalleye dönüşmesinin ardından yeniden köy statüsüne girmeleriyle ilgili kamuoyundaki gündemle ilgili değerlendirmelerde de bulunan İbrahim Palaz, muhtarlara bu konuda açıklamalar getirdi.

“Köylerimizi kırsal mahalle olarak tescillemek istiyoruz”

Gönen Belediye Başkanı İbrahim Palaz kırsal mahalle muhtarlarıyla yaptığı toplantıda şu konulara değindi:

“Öncelikle son zamanlarda gündeme gelen ve sizlerinde kafasını karıştıran bir kırsal mahalle sorunu var. Bizlere aktarılan bilgiye göre 89 köyümüzün hepsi kırsal mahalle ve kırsal mahalleden istedikleri özellikler her bir köyümüzde tamamlanmış durumda. Kırsal mahalle ilan edilmeyen mahallelerimiz ise ilçe merkezlerinde su ücretleri ne kadarsa o tarifeden ücret ödeyecek, ama Kırsal Mahalle ilan edersek yüzde 50 ücret ödeyecek. Onun için bütün muhtarlarımız derse ki (biz Kırsal Mahalle olmak istiyoruz’,  biz de bu avantajlardan sizlerin yararlanması adına  köylerimizin hepsini de Kırsal Mahalle olarak tescil edeceğiz. Sarıköy Mahallemiz bu kapsamdan hariç tutulacak. Çünkü içerisinde sanayi bölgesi ve eski belediye olmasından dolayı bu konu dışında kalıyor. Ancak mahalle halkı isterse imza karşılığı onların dilekçelerini alır bizler belediye meclisimize bunu getirir bu kararı uygularız. Sarıköy Mahallemizi de kırsal mahalle vasfına alırız. Balıkesir Büyükşehir Belediyesi bu uygulamaya gitmesindeki belki de en büyük etken Burhaniye, Ayvalık, Edremit ilçelerine bağlı sahil kesimlerinin hali hazırdaki kırsal mahalle vasıfları taşıyor olması ve emlak vergileri ile suyun indirimli olması. Kısacası Büyükşehir bu bölgelerden kendisine gelir sağlamayı amaçlıyor olabilir. Zamanla bu konu ile ilgili gelişmeler yaşandıkça biz bunları sizinle paylaşacağız.

“Pandemi sürecinde hizmetten geri durmadık”

Pandemi sürecinde çeşitli sıkıntılar yaşadık personel bakımından ve gelirler bakımından çalışma alanlarımız ve şartlarımız çok zorlaştı. Ama bizler bu süreçte 41 tane çocuk parkı yaptık; sadece kırsal mahallelerimize, 25 mahallemize asfalt yol yapım çalışması imkanlarımız ve mahallelerimizin ihtiyaçları dahilinde parke taş çalışmalarımız, yağmur suyu altyapı düzenleme çalışmalarımız halen daha aralıksız devam ediyor.

“Asfaltta para, parke taşı para”

Ben net bir adamım sizler de biliyorsunuz; ülkemizde belediyelerin durumları ortada. Kaldı ki bizler gibi küçük belediyelerin durumu daha içler acısı. BASKİ’den yaklaşık 6 milyon lira alacağım var, bu 6 milyon benim elimde olsa hizmet yapmam mı? Her yere ucundan da olsa bir şeyler yapmaya çalışırım. Ama paramızı ödemiyorlar ödeme ödemeyecekler gibi de bir durum var. Normal şartlarda İller Bankası’ndan her ay bir para geliyor ve bu para da  benim normalde işçimin, memurumun maaşına bütün ilçe belediyeleri gibi ucu ucuna yetiyor. Göreve geldiğimiz dönemde yaklaşık 2 milyon 750 bin lira emlak vergisi toplandı. Bizler bu gelirimizi tamamen ilçe merkezine ve kırsal mahallerimize hizmet götürmeye kullandık.101 tane geniş coğrafyamızda mahallemiz var sorumluluk alanımız büyük vatandaşımızın hizmet beklentisi var, verdiğimiz sözler var. Ben buradan yine söz veriyorum görev süremde bu yol sorununu ortadan kaldıracağım yolu olmayan köyümüz kalmayacak.

“Sosyal Belediyecilikten geri kalmadık”

İhtiyaç sahibi vatandaşlarımızın her ihtiyaçlarına cevap vermeye özen gösterdik. Medikal malzeme yardımları, ev tadilatları, ev temizlik hizmetleri, cami temizlik, mahalle tuvaletleri temizlikleri, soba, gıda ve yakacak yardımları ile ihtiyaç sahibi yoksul ve özel vatandaşlarımızı asla yalnız bırakmadık.

“Tarımla uğraşan vatandaşlarımıza destek olduk”

Tarla yollarında sorun yaşayan bölgelerimize Ziraat Odası ile birlikte hareket ederek tarla yolu ulaşım sorunlarını ortadan kaldırmanın gayreti içerisinde olduk,  imkanlarımız dahilinde tüm ekipmanlarımızı Ziraat Odamıza verdik. Onlar yönlendirmeleri yaptı ve mevsime uygun şekilde bu ihtiyaçları karşılamaya çalıştık.

“Sözde mezarlık faaliyetleri Büyükşehir bünyesinde”

Mezarlıklar Büyükşehir’in sorumluluğunda. Kırsal mahallelerdeki bütün mezarlıkların da yapılacak olan projelerin tamamını verdik, onlar kabul görüp hemen işe başlamaları lazım iken en son yaptığımız toplantılarda mezarlıklara hiçbir şey yapamayacaklarını söyleyerek işi yine bize bıraktılar. Sağlık olsun biz yaparız; belediye olarak vatandaşımızın kötü gününde elbette en büyük destekçisi biz olacağız.

“Bizler CHP’li belediyeler olarak Büyükşehir’den hizmet alamıyorsak bunu da halkımız bilmeli”

Ben Büyükşehir’de ilk zamanlarda yapılan strateji toplantısında da söyledim; köylerimizin ilçemize olan ulaşım yolları tamamen yapılsın, köy içlerini ben kendim yapacağım dedim. Tek sıkıntımız ulaşım dedim ama hala karşılığını bulamadık. Bu süreçte Yol Bakım Daire Başkanlığı kuruldu Büyükşehir’de.  Onlara da yine aynısını söyledim ama Büyükşehir Körfez’e yatırım yapmayı daha uygun görüyor. Ülke sıralamasında ilk 100 listesine giren sanayicilerin olduğu, et ürünleriyle, pirinciyle, süt ürünleri, kaplıcaları, iğne oyası ile meşhur Gönen’in Körfezd’en eksik olan yanı nedir? Yani bu Körfez’e bu kadar hizmet götürmelerindeki amaç ne? Güney Marmara ilçeleri size bağlı değil mi? Size buradaki seçmen oy vermedi mi  diye sitem etmemek mümkün değil.

“Bbizim işimiz siyaset yapmak değil halkımıza hizmet getirmek”

CHP, AKP, MHP, İYİ Partilisi hepsi bir araya gelecek önce Balıkesir’den, sonra hükümetten, devletten şehrimizin menfaatine ne alabiliyorsak ona bakacağız.”