GenelGündemSiyaset

Aytekin: ‘Sorunları Ortadan Kaldıracağız’

Cumhuriyet Halk Partisi Balıkesir Milletvekili ve 28. Dönem Milletvekili adayı Ensar Aytekin, seçim çalışmaları kapsamında Marmara Adası’nı ziyaret etti. Vatandaşların sorunlarını dinleyen Aytekin “Marmara adasının bitmeyen bir hastane çilesi var” dedi.

CHP 28. Dönem Balıkesir Milletvekili adayı Ensar Aytekin Marmara Adası’nı ziyaret etti. Ada sakinleriyle tek tek sohbet ederek sorunlarını dinleyen Aytekin,  ziyaretin ardından Saraylar’a geçti. Aytekin’i CHP İlçe Başkanı Nevzat Başkan ve partililer karşıladı.

Aytekin, “Bugünkü programımız kapsamında Marmara Adamızı ve Bütünşehir yasasıyla belde statüsünü kaybedip mahalleye dönüşen Saraylar’ı ziyaret ettik. Esnafımızın dertlerini ve sorunlarını dinliyoruz. Çoğu bildiğimiz ve dile getirdiğimiz sorunlar. Ancak dile getirmemize rağmen sorunlara dair çözüm kaydedilmemiş ve vatandaşın derdi ötelenmiş durumda” dedi.

Adayı ayakta tutan biri mermer sanayisi biri de balıkçılık olmak üzere iki temek sektör olduğuna dikkat çeken Aytekin, “Mermer ocaklarında çalışan işçiler, çalışma şartlarından şikayetçi. Verdikleri emek karşılığında sağlık sorunları ile karşı karşıya kaldıklarını ifade ediyorlar. Bu alanda denetimsizlik maalesef maden ocaklarında olduğu gibi burada da mevcut” dedi.

ADANIN BİTMEYEN HASTANE ÇİLESİ
Marmara Adasında yapıma başlayan hastanenin ada sakinleri için yetersiz kalacağını söyleyen Aytekin, “Marmara adasının bitmeyen bir hastane çilesi var. Şimdi yeni yapılmaya başlayan hastane de yine yetersiz kalacak. Çünkü adanın yaz aylarındaki nüfusuna karşı bu hastane kapasitesi yetmez. Ayrıca yine bir yerleşim alanı dışında hastane gerçeğiyle karşı karşıyayız. İktidar olduğumuzda bu alanda yaşanan sorunları günü geçirici çözüm önerileri ile değil, gerçekçi çözümlerle ortadan kaldıracağız” dedi.

SEKTÖR RİSK ALTINDA
Adadaki balıkçıların ciddi sorunları olduğunu söyleyen Aytekin, “Marmara’da yaşanan müsilaj sonrası, özellikle ‘Marmara’dan çıkan balığı yemeyin’ gibi söylemlerin balıkçılık sektörünü yerle bir ettiğini ifade ettiler. Sürdürülebilirlikten uzak politikalarla bu sorunlar çözülmez. Örneğin 12 metreden uzun teknelere uygulanan sınırlandırmanın keskin kuralları, sektörün görüşünü almadan geliştirilen politikalar sektörü ciddi şekilde risk altında bırakmış.” ifadelerini kullandı.

CHP Milletvekili ve 28. Dönem milletvekili adayı Ensar Aytekin, iktidara geldiklerinde sorunları doğru şekilde tespit edeceklerini söyleyerek, gerçek çözüm önerilerini hayata geçireceklerinin altını çizdi. ‘Yanlış teşhisle hasta kurtulmaz’ diyen Aytekin, “Bugün balıkçı ağının üstündeki bir mantar bile 80 liraya gelmiş. Yani enflasyon burayı da yerle bir etmiş. Bu böyle gitmez. İktidarımızda tüm paydaşlarla birlikte Denizcilik Politikası ve Rekabetçi Denizcilik Yatırım Stratejisi hazırlayacak, deniz yetki alanlarını düzenleyecek bu belgede deniz emniyeti, deniz ticareti, deniz çevresinin korunması, deniz turizmi, deniz altı madenciliği, balıkçılık ve benzeri alanlarda temel ilkeleri ortaya koyarak uygulama birliği sağlayacağız. Balıkçılık ve su ürünleri sektörünün en temel sorunları olan envanter, balıkçı barınaklarının rehabilitasyonu, ürün etiketleme ve menşe, gemi adamı istihdam ve temini mazot desteği gibi konularda hızlı çözümler sağlayacağız.” ifadelerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir