EkonomiGenelGündem

Gönen Tarım Fuarı Kapılarını Açtı

Balıkesir ve Gönen’in tanıtımında, tarım ve hayvancılık faaliyetlerinin gündeme gelmesinde, pazarlanmasında, tanıtımının sağlanmasında büyük katkıları olması hedeflenen Gönen Tarım ve Hayvancılık Fuarı 27-30 Nisan tarihleri arasında ziyaretçilerine kapılarını açtı.

Gönen Tarım ve Hayvancılık Fuarında, tarım ve hayvancılığın daha iyi seviyelere gelmesi, yaygınlaştırılması ve tarımla uğraşan çiftçilerin sektördeki gelişmeleri, makine ve teçhizatları yakından takip etmeleri hedefleniyor. Gönen’de yaklaşık 100 firmanın katıldığı fuarda traktörler, tarım makineleri, gübre, tohum, fide, fidan, zirai ilaçlar ve hayvancılık ürünleri sergileniyor. Ziyaretçiler tarımsal üretimde verimlilik ve kaliteyi önemli ölçüde etkileyen, modern alet ve makine ile diğer tarımsal girdilerin sergilendiği tarım fuarında, yeni teknoloji ürünü traktörler, toprak işleme, ekim dikim makinaları, hayvancılıkla ilgili modern ekipmanlar, tohum, yem ve katkı maddeleri, ilaç, gübre, alet ve ekipmanlarını görme değerlendirme alım ve satım imkanı buluyor.12
Fuarın açılışında konuşan Vali Şıldak, Gönen’in tarımın kalbinin attığı bir ilçe olduğunu söyledi. Şıldak, “Tarım ve hayvancılık sektörünün en başarılı örneklerini Gönen İlçemizde görüyoruz. Bununla iftihar ediyor, gurur duyuyoruz. İnsanımızın çalışkanlığı, yenilikçi tarım ve hayvancılık uygulamalarına açık oluşu bu fuarın tesadüf olmadığını gösteriyor. Türkiye’nin ve dünyanın en büyüğü olma iddiasıyla yola çıkan Gönen Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgemizin de kuruluşu gerçekleşti. Tarım ve Orman Bakanlığımızın öncülüğünde yapılan bu büyük girişim sadece Gönen ve Balıkesir için değil, ülkemiz için bir marka değerin İlimizle buluşması anlamına geliyor. Dün itibariyle kuruluş işlemleri tamamlanarak, bakanlığımıza sunuldu. Hafta başında kuruluş gerçekleşmiş olacak. İlimize ve ülkemize hayırlı olmasını temenni ediyorum. Bu büyük girişimde, üretken, verimli toprakların insanlarının emeği büyük. Valiliğimiz, Büyükşehir Belediyemiz, Ticaret Odamız, Ticaret Borsamız, Ziraat Odamız ve İlçe Belediyemiz bu girişimin ortakları arasında yer alıyor. El birliği ile başladığımız bu girişimde topraksız tarım uygulamasıyla, jeotermal kaynaklar ve yeşil enerji ile tarımın kalbinin attığı yer dediğimiz Gönen İlçemizi daha da yükselteceğiz. Bu vesile ile bu girişime verdikleri destek dolayısıyla milletvekillerimize ve Büyükşehir Belediyemize teşekkür ediyorum.” şeklinde konuştu.
Gönen ilçesinde düzenlenen “Gönen Tarım ve Hayvancılık Fuarı” açılışına Balıkesir Valisi Hasan Şıldak, AK Parti Balıkesir Milletvekili İsmail Ok, Balıkesir Büyüşehir Belediye Başkan Vekili Birol Şahin, Balıkesir İl Tarım ve Orman Müdürü Erkan Alkan, Gönen İlçe Kaymakamı Dr.Arslan Yurt, protokol üyeleri, Siyasi Parti Temsilcileri, sivil toplum örgütü temsilcileri ile çiftçiler katıldı.
Gönen Ticaret Odası Başkanı İsmail Mutlu ve Balıkesir valisi Hasan Şıldak’ın Açılış konuşmalarının ardından Balıkesir, Bursa, Çanakkale illeri başta olmak üzere Ege Bölgesi’nden çiftçilerin yer aldığı davetliler fuarı gezdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir