GenelGündemSağlık

Sağlıklı Yaş Alma Merkezleri Oluşturuluyor

Balıkesir İl sağlık Müdürlüğü 80 yaş ve üstü kişiler için hastanelerde kurulacak Sağlıklı Yaş Alma Merkezleri (YAŞAM), yaşlıların evinde ve yerinde tıbbi bakım ihtiyaçlarının desteklenmesi, uzaktan sağlık hizmeti ve nakli gibi görevleri üstlenecek.

Balıkesir İl Sağlık Müdürlüğü 80 yaş ve üzeri vatandaşların aktif, üretken ve sağlıklı yaşam sürmesini desteklemek amacıyla ‘Sağlıklı Yaş Alma Merkezleri’ni (YAŞAM)’ hayata geçiriyor. İl Sağlık Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“TÜİK verilerine göre; ülkemizdeki nüfusun %10’unu yaşlı bireyler oluşturmaktadır. 2020-2050 yılları arasında yaşlı nüfus sayısı 3 katına çıkarak 80 yaş ve üstü bireylerin oranında ise 1.53 kat artış olması öngörülmektedir. Biliyoruz ki yaşlanma; kronolojik, fizyolojik, biyolojik, psikolojik, sosyo-kültürel, ekonomik ve toplumsal boyutları olan ve bütüncül bir yaklaşımla değerlendirilmesi gereken bir süreçtir. 80 yaş ve üzeri bireylerimizin aktif, üretken ve sağlıklı yaşam sürmesini desteklemek amacıyla “Sağlıklı Yaş Alma Merkezleri(YAŞAM)” hayata geçirilmektedir.
YAŞAM EKİPLERİ OLUŞTURULDU
İlimizde müdürlüğümüze bağlı tüm 2. Ve 3. basamak sağlık tesisleri bünyesinde sağlıklı yaş alma merkezleri oluşturulması için gerekli çalışmalar başlatılmış olup “Yaşam Ekipleri” oluşturulmuştur. “Yaşam Ekipleri” uzman hekim/hekim, hemşire, yaşlı sağlık bakım personeli, diyetisyen, psikolog, fizyoterapist, sosyal çalışmacı ve manevi destek personelinden oluşmaktadır.
80 YAŞ ÜSTÜ VATANDAŞLAR İHTİYAÇ DUYDUKLARI SAĞLIK HİZMETİNE KAVUŞACAK
Sağlıklı Yaş Alma Merkezlerinin (YAŞAM) kurulumu ile 80 yaş ve üzeri bireylerin; sağlık hizmetlerine erişiminin kolaylaştırılması, evinde ve yerinde tıbbi bakım ihtiyaçlarının belirlenmesi ile desteklenmesi, tıbbi izleminin yapılması, gerektiğinde uzaktan sağlık hizmeti ile muayene ve danışmanlık hizmetinin verilmesi, ihtiyaç duydukları hizmetleri sunan branşlar için sağlık tesisindeki randevularının ayarlanması, sağlık tesisine gelmesi durumunda bireye işlemleri sırasında refakat edilmesi, kendi imkânları ile sağlık tesisine ulaşamayacak durumda olan 80 yaş ve üstünde bireylerin sağlık tesisine naklinin koordine edilmesi amaçlanmaktadır.
10 YATAKLI KLİNİK HİZMETE SUNULDU
Aynı zamanda Atatürk şehir hastanesi bünyesinde 65 yaş üstü bireylerin bakıldığı, geriatri uzmanı tarafından, başvuran bireylerin dahili hastalıkları (şeker, tansiyon, kalp – damar hastalıkları, kolesterol yüksekliği, guatr, böbrek hastalığı, mide- barsak hastalıkları, kan hastalıkları, kemik erimesi gibi), Koruyucu sağlık hizmetleri (kanser taramaları, koruyucu aşılar, yaşam tarzı değişiklikleri), Yaşlılarda sık görülen geriatrik sendromlar (depresyon, bunama, düşme, kırılganlık, çoklu ilaç kullanımı, idrar kaçırma (inkontinans), uyku bozuklukları, beslenme bozukluğu, kas erimesi (sarkopeni)) gibi hastalıkları tedavi edileceği geriatri polikliniğimiz ve 10 yataklı kliniğimiz hizmet sunmaktadır.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir