Bu yıl 62.si düzenlenecek olan ve 12-13-14 Ağustos tarihlerinde gerçekleştirilecek Geleneksel Kurtdereli Güreşleri için hazırlıklar tamamlandı. Karesi Belediye Başkanı Dinçer Orkan, AK Parti Balıkesir Milletvekilleri Yavuz Subaşı, İsmail Ok ve Karesi Kaymakamı Metin Arslanbaş ile birlikte güreş alanında incelemelerde bulunarak hazırlık çalışmalara yürüten belediye personeline kolaylıklar dilediler.

Karesi’de 12-13-14 Ağustos tarihlerinde Balıkesir Büyükşehir Belediyesi ve Karesi Belediyesi tarafından düzenlenecek olan, 86’sı başpehlivan olmak üzere yaklaşık 2500 güreşçinin ve binlerce davetlinin katılması beklenen 62. Kurtdereli Güreşleri başlıyor. Güreşler öncesi Kurtdere Mahallesi’ndeki hazırlıklar ise tamamlandı. Karesi Belediye Başkanı Dinçer Orkan, AK Parti Balıkesir Milletvekilleri Yavuz Subaşı, İsmail Ok ve Karesi Kaymakamı Metin Arslanbaş ile birlikte güreş alanında incelemelerde bulunarak hazırlık çalışmalara yürüten belediye personeline kolaylıklar dilediler.

Hazırlık çalışmalarında son rötuşların yapıldığını söyleyen Başkan Orkan, güreş ve sporseverleri güreşlere davet etti. Başkan Orkan, Kurtdereli geleneğine Büyükşehir Belediyesi ve Karesi Belediyesi’nin sahip çıktığını söyledi.

GURES
Karesi'ye Yakışıyor 1

SUBAŞI’DAN BÜYÜKŞEHİR VE KARESİ’YE TEŞEKKÜR

İncelemeler sonrası AK Parti Balıkesir Milletvekilleri Yavuz Subaşı ve İsmail Ok açıklamalarda bulunarak, güreşseverleri Kurtdere’ye davet ettiler. Güreşlerin 12 Ağustos Cuma günü başlayacağını söyleyen Subaşı, “Tarihi ve geleceksel ata sporumuza verdikleri desteklerden dolayı gerek Balıkesir Büyükşehir Belediyemize, gerekse Karesi Belediyemize teşekkür ediyoruz. Hem güreşseverleri, hem de güreşecek olan sporcularımızı Kurtdere’ye davet ediyoruz. Nasrettin Hoca’nın dediği gibi ‘Duyan duymayanlara anlatsın’. Tüm Türkiye’yi Balıkesir, Karesi ve Kurtdere’ye bekliyoruz” dedi.

OK: “KUVAYİ MİLLİYE ŞEHRİ KARESİ’YE YAKIŞIYOR”

Daha sonra AK Parti Balıkesir Milletvekili İsmail Ok açıklamalarda bulundu. Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nden sonra Türkiye’nin en meşhur ve ünlü güreşlerin Kurtdere Güreşleri olduğunu ifade eden Ok, “Kurtdereli Mehmet Pehlivan’ın şanına yakışır bir hazırlık var. Her yer her yönüyle, Kuva-yi Milliye şehri ve Karesi’ye yakışır şekilde süslenmiş. Şimdi pehlivanlarını bekler hale gelmiş. Ben bu sene yarışacak olan pehlivanlarımıza başarılar diliyorum. Burayı gelin gibi süsleyen herkese teşekkür ediyoruz” şeklinde konuştu.

GÜREŞLERDE 2500 PEHLİVAN DUALI ÇAYIRA ÇIKACAK

12 Ağustos Cuma Günü düzenlenecek olan açılış etkinlikleriyle başlayacak olan güreşlerin programı şöyle:

12 Ağustos Cuma saat 08.00’da Kurtdere Mahallesi’nde minik 1, minik 2, teşvik 1, teşvik 2, tozkoparan, ayak, deste 1, deste 2, deste 3 ve orta boyların boy ayrımıyla başlayacak Kurtdereli Güreşleri; 12.30’da Kurtdereli Mehmet Pehlivan’ın anıt mezarını ziyaret ile devam edecek. 12.45’te Mevlid-i Şerif’in okutulacağı programda 14.00’da mevlit yemeği verilecek. 14.30’da resmi açılışı yapılacak olan güreşlerde mehter takımı gösterisi ardından yağlı güreş müsabakaları başlayacak. 18.00’da Karesi Bey Türbesi önünden kortej yürüyüşü ve 19.00’da Kurtdereli Mehmet Pehlivan Anıtı’na çelenk sunulacak. 13 Ağustos Cumartesi günü yağlı güreş müsabakalarının yapılacağı Kurtdereli Güreşleri; 14 Ağustos Pazar günü ise 11.30’da başpehlivanların kura çekimi, 17.00’de Başpehlivanlık final güreşi ve 18.00’deki ödül töreni ile sona erecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir