Yüksek elektrik faturalarıyla ilgili tartışmalar devam ederken cemevleri ve vakıfların elektrik faturaları da gündem oldu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan hayata geçirilecek yeni uygulama ile ilgili talimat verdi. Cemevleri ve vakıfların elektrik faturaları ile ilgili alınacak karar 10 gün içinde kamuoyu ile paylaşılacak. Peki, Cemevlerinin ve vakıfların elektrik faturalarını devlet karşılayacak mı? Elektrik faturaları ile ilgili yeni uygulama ne zaman devreye alınacak? 

Cemevleri ve ticari işletmeler ile başta olmak üzere dernek ve vakıfların elektrik yükünü hafifletmek üzere yapılan çalışmalarda sona gelindi.

ELEKTRİK FATURALARIYLA İLGİLİ ERDOĞAN’DAN TALİMAT
Yüksek elektrik faturaları için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı harekete geçti.

Bakanlık, cemevlerinin, dernek ve vakıfların ticarethane statüsünden çıkartılacağı, dar gelirli vatandaş ile ticari işletmeleri rahatlatacak bir çalışma üzerinde çalışıyor.

10 GÜN İÇERİSİNDE AÇIKLANACAK
Düzenlemede son aşamaya gelindiği ve 10 gün içerisinde kamuoyuna duyurulacağı öğrenildi.

ALEVİ DERNEKLERİ TEPKİ GÖSTERMİŞTİ
Alevi Dernekleri Federasyonu, cemevlerine gelen elektrik faturalarını ödememe kararı aldığını açıklamıştı. Federasyon, yüksek faturalarla ilgili mahkemeye başvuracağını duyururken; Alevi Dernekleri Federasyonu, cemevlerine gelen elektrik faturaların tepki göstererek ödememe kararı aldığını belirtmişti.

NELER YAŞANMIŞTI.

Cemevi ‘ticarethane’ sayıldı, 30 bin lira elektrik faturası geldi

Garip Dede Dergahı Vakfı Başkanı Celal Fırat, cemevine 30 bin TL’lik elektrik faturası geldiğini belirterek tepki gösterdi.

İstanbul Küçükçekmece’deki Garip Dede Kültür ve Cemevi Derneği’ne 30 bin 60 TL elektrik ve 11 bin 847 TL doğal gaz faturası geldi. CK Boğaziçi Elektrik Perakende Satış isimli şirket tarafından düzenlenen elektrik faturasının ‘tüketici grubu/sınıfı’ kategorisinde ‘ticarethane tarifesi’ yazdığı görüldü.

CHP Genel Başkan Başdanışmanı ve İzmir Milletvekili Tuncay Özkan, faturaları sosyal medya hesabında paylaşarak, “Alevilerin inanç merkezlerinin elektrik vebenzeri giderleri devlet tarafından karşılanmıyor. Önergeler verdik, reddedildi. Vergilerini almaya gelince alan AKP, ihtiyaç karşılamaya gelince ayrımcılık yapıyor” dedi.

FIRAT: CEMEVLERİNİ TİCARETHANE OLARAK GÖREN ZİHNİYETİ KINIYORUZ

Garip Dede Kültür ve Cemevi Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Celal Fırat da faturaları sosyal medya hesabından paylaşarak, “Cemevlerimizi ticarethane olarak gören zihniyeti kınıyoruz. Bu ay dergahımıza 30 bin TL elektrik faturası geldi. Ne yazık ki bu ülkede sadece biz Alevilere inançlarının bedelini hem maddi hem manevi olarak ödetmeye çalışıyorlar. Verdiğimiz vergilerin her kuruşu size haram olsun” dedi.