Bardak Gibi Dizilmişlerdi

CHP Balıkesir Milletvekili ve İçişleri Komisyonu üyesi Ensar Aytekin YÖRSAN’ın mahkemece iflas kararı sonrası konuştu. AK Parti Milletvekillerinin üreticiye hamaset yaparak kefil olduğunu söyleyen Aytekin, “ bardak gibi dizilip poz verdiler, Yörsan’da üretici mağdur olmayacak dediler, geldiğimiz noktada hep birlikte Yörsan’ı batırdılar” dedi.

CHP’li Aytekin’in açıklaması şöyle:

İki yıldır her türlü siyasi oyunun döndüğü ve 17 bin üreticinin alacağını tahsil edemediği YÖRSAN, dün mahkemenin de onaylamasıyla hukuken iflas etti. Balıkesir tarihinin en önemli marka değerlerinden olan YÖRSAN’ın mağduriyetini dile getirmek için her türlü yolu denedik. Önerilerimizi de sunduk. YÖRSAN’ın devletten alacağı vardı, üreticinin de devlete vergi borcu çıkıyordu. Mahsuplaşılsın dedik, dinlemediler. Üreticinin borcunu devlet ödesin dedik, duymazlıktan geldiler. Geldiğimiz bu noktada 17bin üreticiyi yüz üstü bıraktılar ve firmanın iflasını kabul ettiler.

Bardak Gibi Dizilip Söz Verdiler

Konuyu gündeme getirdiğimiz ilk günden bugüne AKP’nin ne kadar milletvekili varsa, yetkilisi etkilisi varsa hepsi üreticiye güvence verdi. Bir masanın önüne bardak gibi dizildiler. Üreticimiz mağdur olmayacak dediler, kendilerinden birini konkordato sürecinde sorumlu olarak atayarak süreçte üreticimize şirin gözükmeye çalıştılar. Şimdi her birisi kapı duvar. Üretici sizden verdiğiniz sözleri tutmanızı bekliyor. Yerel seçimden önce üreticiler size sorunumuzu Cumhurbaşkanına iletin dediler. İletmişsiniz görmüş olduk, 17bin üretici ve aileleri sayenizde mağdur oldu!

Süt Tekeli Kuracaklar!

Yörsan’ın iflası sıradan bir iflas değildir. Süt piyasasında kalabalık etmekten başka bir işi olmayan Ulusal Süt Konseyi’nin de buna sessiz kalması manidardır. Bize gelen duyumlar, bilinen süt üreticisi holdingleri başka alanlara yönlendirerek burada bir süt tekeli kurulmaya çalışılacağı yönündedir. Eğer bu doğruysa ortada serbest ticarete yönelik bir suç vardır. Süreç içinde iki banka; YÖRSAN’dan alacağını Amerikalı bir varlık şirketine satmıştır. Ve takip orada sürdürülmektedir. Şirket tam Azerilere satılıp borçlar ödenecek denilirken, anlaşma sağlanmışken, son anda Azerileri masadan kaldıran güç nedir?  Ailenin çocukları şirketi geri almak istemişken, buna dahi izin verilmemesinin nedeni nedir?

Balıkesirimizin tarihi bir firması, göz göre göre batırıldı. Ve bu iflas, asla normal bir iflas değildi. AKP’nin 5 vekili de tarih önünde Balıkesir’de mahkum olmuştur. Üreticilere verdikleri sözünü tutmayanların Balıkesir’e söyleyecek hiçbir kelimesi dahi kalmamıştır.