Bitirim İkili ve Ayvalık

Türk Dil Kurumu’nda ‘Bitirim’ Zeki, Yaman olarak geçiyor.
Çünkü yaşanan bir kaostan zafer çıkarmak için böyle bir kurmay zeka gerekiyor.
Seçimlerde hele ki, mahalli seçimlerde belirleyici pek çok unsur öne çıkar.
Elbette, o partinin lideri, kadroları, vaadleri ve duruşu önemlidir. Ancak bu”partililerin” sandığa gittiğinde başka yere sapmamalarını belirler.
Oysa ki belediye seçimlerinde seçmen tercihlerini belirleyen kriterler değişiklik gösterir.
Başkan adayının vizyonu, projeleri, meclis üyelerinin kimlikleri ve toplumdaki itibarı, gençlik ve kadın kolları gibi yan kuruluşların çalışma, gayret ve çabaları çok değerlidir.
Mahalle temsilcisi bile çok büyük önem kazanır kimi kritik noktalarda.
Parti teşkilatı da başkanı birlikte elbette katkı sunmuştur bu süreçte.
Kazanılan yada kaybedilen bir seçimin ardından istediğiniz kadar değerlendirme yapın, oransal olarak başarı/yenilgi getiren faktörleri netleştiremezsin.
İşte Ayvalık’ta ve dolayısıyla Balıkesir Büyükşehir Belediye Meclisi’nde böyle olmadı.
Ne mi oldu?
Anlatalım…
5 yıl önce toplamda 18.530 oyu olan iki parti birleşti sadece 8627 oyda kalmayı başardı.
Yine aynı tarihlerde 6405 oy alabilen bir aday, bu sefer 17.657 oy ile yarışı zirvede bitirdi.
İşte tüm bunlar “Bitirim İkili” diye nitelediğimiz Hakan Kayaalp ve Murat Ustalı sayesinde oldu.
CHP’den adaylık başvurusu yapan ancak “Biz mevcut başkanımız ile devam edeceğiz..” yanıtını alan Mesut Ergin, yola çıktığı arkadaşları ile birlikte Cumhuriyet Halk Partisi’ne tavır alıp Dp’den aday olur.
Tüm partilerin oyları yerinde kalsa alacağı en fazla oy 7-8 binlerde gezecek olan Ergin, AK Parti İlçe Başkanı Hakan Kayaalp ve yardımcısı Murat Ustalı’nın pratik zekası sayesinde şuan koltukta oturuyor, Büyükşehir Meclisi’nde de CHP çoğunluğu kaçmış oluyor.
Kimi çevrelerde MHP ve AK Parti seçmeni oy vermesin diye bilinçli olarak Ayvalık’tan, bu bölge ve bölge insanının yapısı ile ilgisi olmayan Nazmi Başaran’ın Cumhur İttifakı adayı olarak gönderildiği konuşulsa da, bu oldukça ağır bir itham olur.
Nedenler ne olursa olsun, AK Parti ve MHP seçmeni kendi partilerine oy vermiş olsa, şuan Dp’li başkan Mesut Ergin bu yarışı kazanamazdı
Büyükşehir’de Yücel Yılmaz, Ayvalık’ta Mesut Ergin formulü aynı zamanda Yılmaz’a da Büyükşehir Belediye Başkanlığını getirdi. Çünkü “Felsefe, hayata bakış, yaşam tarzı ve düşünce sistemi olarak asla AK Parti ile yan yana gelmesi mümkün olmayan Ayvalık sakini 8-10 bin oy Yılmaz’ın Büyükşehir Heybesine kaydı.
Ayvalık’a atılan 2 kilometre asfaltı kıskanan, sonra da “bizi birbirimize düşüremezsiniz..” modunda geri vites yapan usta siyasiler, Büyükşehir imkan ve bütçesinden gönüllerince yararlanıp ilçelerine hizmet götürebiliyorsa bu “Bitirim İkili”nin kurmay zekası sonucu seçimde yaptığı manevranın ürünüdür.
Azcık ta olsa kıskanmayın, saygı duyun.!!