Karesi’nin Röntgeni

Karesi Belediye Başkanı Dinçer Orkan koronavirüsle mücadele süreci, normalleşme süreci ve Ramazan Bayramı’nda uygulanacak sokağa çıkma kısıtlaması sürecinde yapılan ve yapılacaklarla ilgili POLİTİKA’ya açıklamalarda bulundu. Belediye olarak aldıkları tedbirler kapsamında koronavirüsle mücadelede sorun yaşamadıklarını söyleyen Dinçer Orkan, normalleşme sürecinde de yapacakları çalışmalarla vatandaşların hayatlarını kolaylaştırmayı arzu ettiklerini kaydetti.

Karesi Belediye Başkanı Dinçer Orkan Ramazan Bayramı dolayısıyla uygulanacak sokağa çıkma kısıtlamasında gerekli tüm önlemleri aldıklarını belirterek, özellikle ihtiyacı olan vatandaşların kendilerine 444 99 10 numaralı İletişim Merkezi’nden ulaşmalarını istedi. Orkan tüm vatandaşların Ramazan Bayramı’nı kutlayarak sağlıklı günler temennisinde bulundu.
“KORONAYLA İLGİLİ KARESİ’DE SIKINTI YAŞAMADIK”
İlk olarak koronavirüsü tedbirleri kapsamında belediye olarak yaptıkları çalışmalar hakkında bilgiler veren Karesi Belediye Başkanı Dinçer Orkan şunları söyledi:
“Koronavirüs ile mücadelemizde biz Karesi Belediyesi olarak gereken her şeyi yaptık. Koronavirüs mücadelesi döneminde ilk başlardan aldığımız tedbirler sayesinde Karesi bölgesinde bir problem yaşamadık. Karesi bölgesinde şu ana kadar iki vatandaşımız hastalık nedeniyle vefat etti, onun haricinde büyük çaplı bir olay çok şükür olmadı. Bu süreçte bizim en büyük destekçimiz Karesi Kaymakamlığı oldu. Herhangi bir sıkıntı ve probleme düştüğümüzde sağ olsun Kaymakam Bey’le oturup istişare ediyoruz, eksiklikleri gideriyoruz. Mesela bu süreçte okullarda çalışan güvenlik elemanlarını kaymakamımız bizim bünyemizde görevlendirdi. Böylelikle boşluk ve eksiklik anımızda onunla beraber bir şekilde istişarelerde bulunuyoruz. Bunların yanında günlük ortaya çıkan eksiklik ve problemlerimiz oluyor. Mesela ilk başlarda bankamatiklerde çok yığılma olmuştu. Hemen onun gecesinde sarı çizgilerle yaklaşma mesafesi sınırlarını belirledik.”
BAYRAM İÇİN TEDBİRLERİMİZİ ALDIK
Mübarek Ramazan Bayramı dolayasıyla belediye olarak aldıkları tedbirler hakkında da açıklamalarda bulunan Dinçer Orkan şu bilgileri verdi:
“Sokağa çıkma yasağı sürecinde kapalı olacak pazaryerleri bugün (dün) yasak öncesi açıldı. Mesela Karizma, Cuma Pazarı, Adnan Menderes ve Zahire Pazarı’ndaki yerlerde pazarlarımız kuruldu ve vatandaşlarımızın yasak öncesi gıda ihtiyaçlarının temini sağlandı. Biz sıkıntı olmaması için Ramazan Bayramı sonrası Çarşamba günü Salı günü kurulması gereken Karizma Pazarı kurulacak. Sokağa çıkma kısıtlaması sonrasında vatandaşlarımızın gıda maddelerine ihtiyacı olacağı için Çarşamba gününe Pazar kurulmasını planladık. Zaten Pazar yerleriyle ilgili aldığımız tedbirlerimizi uyguluyoruz.
444 99 10’dan bize ulaşın
Bizim için en önemli şey vatandaşlarımızın herhangi bir sıkıntıya düştüğünde 7 gün 24 saat 444 99 10 numaralı iletişim merkezimizi aramalarını istiyorum. Vatandaşlarımız 444 99 10 numaralı iletişim hattımıza istedikleri talepleri, sıkıntıları, problemleri ne varsa bunları iletebilirler. İletişim hattımızın yanında Zabıta Müdürlüğümüzün nöbet durumlarını da ayarladık. Şu an zabıtamız 7/24 bayramda da faal ve hazır durumda vatandaşlarımızın ihtiyaç ve şikayetleri konusunda görevlerinin başında olacaklar.
“İnşallah normalleşme sürecine giriyoruz”
Bayram sürecinde uygulanacak sokağa çıkma kısıtlamasıyla ilgili bir takım tedbirler aldık. Çünkü vatandaşlarımızın sıkıntısız, problemsiz bayramlarını geçirebilmesini diliyoruz. İnşallah bayramdan sonra da belirli bir rahatlama sürecine gireceğiz. Ben herkesi anlıyorum. Gençlerimiz, çocuklarımız, yaşlılarımız artık evlerinde sıkıldılar. İnşallah Ramazan Bayramı’ndan sonra bayağı bir rahatlama olacağını düşünüyorum. Eğer öyle bir şey olursa da insanlar artık biraz daha rahatlayacaklar. Çünkü artık insanların psikolojileri bile bozuldu. Evde kala kala, sıkıntı kolay değil, Biz her gün çıkıyoruz ama onlar için kolay değil. Ben kendi çocuklarımdan, annemden, babamdan pay biçiyorum. Babam “oğlum artık ne zaman çıkacağız” diyor ben de biraz daha sabret diye onu teselli ediyorum. Artık yaşlılarımızın ve çocuklarımızın sabredecek bir yanı kalmadı. İnşallah o güzel, iyi günlere Allah nasip ederse döneceğimizi düşünüyorum.”
“BAŞÇEŞME MEZARLIĞI BİZE YAKIŞMIYOR”
Bayram sonrasında yapılacak çalışımalar hakkında da bilgiler veren Dinçer Orkan, ilçe sınırları içinde bulunan Başçeşme Mezarlığı’nda düzenlemeler yapılacağını ifade etti. Orkan şunları söyledi:
“Bayramlar geldiğinde en önem verdiğimiz yerlerin başında mezarlıklarımız geliyor. Mezarlıklarla ilgili gereken çalışmaları yaptık. Balıkesir için en önemli mezarlığımız Başçeşme Mezarlığı. Burasıyla ilgili biz tedbirler aldık. Bununla ilgili mezarlığa giriş-çıkışlarda sosyal mesafenin uygun olması, yan yana gidilip gelinmemesi ve maskesiz girilmemesiyle ilgili önlemleri aldık. Buradan Karesi halkına da şu müjdeyi vermek lazım; inşallah Ramazan Ayı’ndan sonra Başçeşme Mezarlığı’nda da Büyükşehir Belediyemizin sayesinde bir takım değişiklikler yapacağız. Çünkü Başçeşme Mezarlığı’nın mevcut durumu bize yakışmıyor. Daha güzel, insanların içini daha rahatlatacak bir yer olması lazım. Mezarlığın girişinde umumi tuvaletler var ve bunlar çok çirkin görüntüye neden oluyor. Başçeşme Mezarlığıyla ilgili yeni bir düzenleme için proje oluşturduk. Büyükşehir Belediyemizin katkılarıyla yapınca Başçeşme Mezarlığı bize daha yakışır, Karesi’mize yakışır bir mezarlık elde etmiş olacağız.”
“HAŞEREYLE MÜCADELEMİZ 7/24 DEVAM EDİYOR”
Haşereyle mücadele konusunda da gerekli tüm tedbirlerin alındığına dikkat çeken Karesi Belediye Başkanı Dinçer Orkan şunları kaydetti:
“Havalar ısındıkça haşereyle de ilgili mücadele larva döneminden itibaren başladı. Geçen sene bununla ilgili çalışma yapamamıştık. Çünkü protokoller geç kalmıştı. Ama bu dönem larvayla ilgili dönemden başlayaraktan çalışmalarımız oldu. Bu ara bahar dönemi olduğu için çiçek sinekleri gibi farklı böcek türleri var. Onunla ilgili bir artış gözleniyor. Ama karasinek ve sivrisinek konusunda etkili mücadele yaptığımızı düşünüyoruz. Bu mücadele çalışmalarımız daimi olarak sürmekte. Genelde de biz haşere ile mücadeleyi gece saatlerinde, kimsenin ortalıkta olmadığı dönemde yapıyoruz. İnsanlar bu çalışmaları görmedikleri için kafalarında “bizim buraya gelmediler. Burada çalışıma yapmadılar” şeklinde bir algı oluşabiliyor. Ama böyle bir şey yok. Bizim her yere, her noktaya ilaçlama ekiplerimiz gidiyor ve gerekli müdahaleleri yapıyorlar. Ama insanlar 7/24 balkonda veya camlarında olmadıkları için göremeyebilirler. Ama biz inanın her tarafta bu konuyla ilgili saatli, nereden, ne zaman geçtiğiyle ilgili belgeleri mevcut.”
“LÜTFEN EVLERİMİZİN ÖNÜNE BİR KAP SU KOYALIM”
Hava sıcaklarının artmasıyla beraber sokak hayvanlarının tüm ihtiyaçlarının belediye ekipleri tarafından karşılandığını kaydeden Dinçer Orkan, vatandaşlardan da sokak hayvanlarının ihtiyaçlarına kulak vermelerini istedi. Dinçer Orkan şunları ifade etti:
“Sokak hayvanları için mama ve suluk gibi ihtiyaçlar ekiplerimiz tarafından gideriliyor. Ama onun haricinde vatandaşlarımızdan da bir ricam var; ellerinde imkanları varsa en azından bir kap suyu evlerinin önüne veya bahçelerine olabilir koymalarını istiyorum. Çünkü havalar gittikçe ısındıkça hayvancağızların su ihtiyacı en azından ekiplerimiz gelinceye kadar giderilmiş olacaktır.”
“5 BİNDEN FAZLA İHTİYAÇ SAHİBİNE ULAŞTIK”
Her Ramazan Ayı’nda olduğu gibi bu yıl da ihtiyaç sahiplerinin yanında olmaya devam ettiklerine vurgu yapan Dinçer Orkan şunları söyledi:
“Ramazan Ayı’nda çok şükür geçen sene yemek dağıttığımız kişi sayısının bu yıl iki katına ulaştık. Şu ana kadar 5 bine yakın ayrıca yardımlaşma kartı dağıttık. Yani biz tamamen sosyal belediyecilikle ilgili elimizden ne geliyorsa en sonuna kadar yapmaya çalışıyoruz. Bununla ilgili de eğer atladığımız, ulaşamadığımız olursa bunlar da lütfen bizlere ulaşsınlar istiyoruz. Biz bunlara elimizden gelen ne varsa yardımlarda bulunmak istiyoruz. Çünkü yemek dağıtan arkadaşlara gittikleri yerlerde bizim ulaşamadığımız ihtiyaç sahiplerini sorun, eğer onların bize ulaşamadığı durumlar varsa onları tespit edin diye talimat verdim. Karesi’de hiç kimsenin gıdayla ilgili herhangi bir sıkıntı yaşamasını istemiyoruz.”
ÖMER KANTARLIOĞLU / POLİTİKA