Ülkemizde ve dünyada Mayıs ayının ilk Cumartesi günü başlayan haftası TRAFİK HAFTASI olarak kutlanmakta, hafta boyunca ilgili tüm kurum ve kuruluşlarca düzenlenen etkinliklerle yol kullanıcıları (sürücü, yaya, yolcu) uyarılıp bilinçlendirilmeye çalışılmaktadır.

Dünyada her yıl ortalama 1.250.000 insan trafik kazalarında hayatını kaybetmekte ve en az 50 milyon insan da yaralanmakta veya sakat kalmaktadır.

Ülkemizde ise her yıl (kaza sonrası tedavi sürecindeki ölümlerle birlikte) toplam 8.000 civarında vatandaşımız ölmekte, 350.000 civarında insanımız da yaralanmakta ya da sakat kalmaktadır.
Bu tabloya göre her yıl; küçük bir ilçemiz topyekün yok olmakta, orta büyüklükte bir İlimiz de topyekün yaralanmaktadır.

Bugün dünyayı ve ülkemizi kasıp kavuran ve gün itibariyle dünyada 241.000, ülkemizde de 3.450 civarında ölüme yol açan bir virüsün (Covid 19) ülkemizde ve tüm dünyada yarattığı kaos ve en üst alarm durumuna karşın; trafiğin her yıl değişmeyen bu ölümcül, yakıcı / yıkıcı tablosu karşısındaki genel duyarsızlık, 83 milyon yol kullanıcısı olarak hepimizi bir kez daha ve derinden düşündürmelidir.

Kazasız, acısız, kedersiz ve daha mutlu ve müreffeh bir Türkiye için;

⁃   Lütfen; trafikte önce siz örnek olun, diğerlerinin değiştiğini göreceksiniz.
⁃   Lütfen; tüm trafik kurallarına uyalım, uymayanları uyaralım.
⁃   Lütfen; hayatın önceliği için önceliğimizi yayalara verelim.
⁃   Lütfen; ambülans, itfaiye ve güvenlik araçları ile diğer acil müdahale araçlarına aşağıdaki linkte gösterilen “fermuar tekniği” ile yol verelim.