Akın’dan İlginç Sorular

CHP Balıkesir Milletvekili ve Genel Başkan Başdanışmanı Ahmet Akın, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın elektrik ve doğalgaz faturalarını borcundan dolayı ödeyemediği için bu hizmetlerden yararlanamayan vatandaşların sayısını gizlediğini söyledi. Ahmet Akın, “Bakanlık korkunç sayılara ulaşmış olabilecek sayıları mı saklıyor” diye sordu.

CHP’li Ahmet Akın, 27 Şubat 2020 tarihinde CİMER üzerinden Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’na 2018, 1019 ve 2020 yılında elektrik ve doğalgaz borcundan dolayı elektriği ve doğalgazı kesilen abonelerin sayısını sordu. Soruların Bakanlığa ulaşmasının üzerinden 2 ay geçmesine rağmen Ahmet Akın sorularının yanıtı alamadı. Ahmet Akın, 27 Şubat sonrasında Mart ayında Covid19 salgınının önlenmesi için alınan önlemler çerçevesinde Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile elektrik ve doğalgaz dağıtım şirketlerine sık sık “elektrik ve doğalgaz vatandaşa 3 ay süresince ücretsiz verilsin” çağrısında bulunmuştu. Salgın öncesinde 2018 ve 2019 yıllarında önemli bir kesimin elektrik ve doğalgaz faturalarını ödeyemediğine dikkat çeken Ahmet Akın salgın sonrasında yaşanan ekonomik sıkıntılar nedeniyle bu sayının korkunç sayılara ulaşmış olabileceğine dikkat çekti. Ahmet Akın şunları söyledi:

“2018-2019 yıllarında elektrik ve doğalgaza zam üstüne zam yapıldı. Bu nedenle milyonlarca insanımız borçlarını ödeyemediği için elektrik ve doğalgaz saatleri söküldü, haklarında yasal takip başlatıldı. Bu olumsuz gelişmelerle ilgili 27 Şubat tarihinde CİMER üzerinden Bakanlığa sorduğumuz soruların yanıtı yasal süresini geçmesine rağmen henüz yanıtlanmadı. Bakanlık korkunç sayılara ulaşmış olabilecek verileri mi saklıyor? Şubat ayı sonrası yaşanan salgın nedeniyle borcundan dolayı elektrik ve doğalgaz faturaları sökülen insanlarımız şu an ne durumda? Milyonlara salgından sonra milyonlar eklendi. Enerji yoksulluğumuza yeni sayılar ekleniyor. Bu sayılar Bakanlık eliyle gizleniyor. Yeni mağdurlar yaratacak plansız programsız enerji politikalarından vazgeçilip enerji politikaları yeniden yazılmalıdır. Halkı gözetmeyen bu politikalarla ne yazık ki halka zulüm ediyorlar.”

Ahmet Akın 27 Şubat 2020 tarihinde CİMER üzerinden Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’na şu soruları yöneltmişti:

2018 ve 2019 yıllarında elektrik ve doğalgaza zamlar yapıldı. 2018, 1019 ve 2020 yılında;

1- Türkiye genelinde kaç mesken abonesinin elektriği borcundan dolayı kesilmiştir? Borcundan dolayı elektriği kesilen mesken abonelerinin illere göre dağılımı nasıl olmuştur?

2- Türkiye genelinde kaç sanayi, ticarethane, tarımsal sulama abonesinin elektriği borcundan dolayı kesilmiştir? Borcundan dolayı elektriği kesilen sanayi, ticarethane, tarımsal sulama abonelerinin illere göre dağılımı nasıl olmuştur?

3- Bu yıllarda, toplam kaç abonenin elektriği borcundan dolayı kesilmiştir? Aynı yıllar içinde elektrik abonelerinden toplam kaç lira gecikme faizi tahsil edilmiştir? Elektrik abonelerinden toplam kaç lira açma/kapama bedeli tahsil edilmiştir? Kaç abonenin elektrik saati sökülmüştür? Kaç abone hakkında borcundan dolayı yasal takip başlatılmıştır?

4- Bu yıllarda, toplam kaç doğalgaz abonenin doğalgazı borcundan dolayı kesilmiştir? Aynı yıllar içinde doğalgaz abonelerinden toplam kaç lira gecikme faizi tahsil edilmiştir? Doğalgaz abonelerinden toplam kaç lira açma/kapama bedeli tahsil edilmiştir? Kaç abonenin doğalgaz saati sökülmüştür? Kaç abone hakkında borcundan dolayı yasal takip başlatılmıştır”