Karesi’nin Corona Karnesi

Salgına yönelik Karesi Belediyesi tarafından alınan önlemler başlığı ileyapılan açıklama bugüne kadar gelen süreçteki tüm çalışmalar tek tek sıralandı

 1. Vatandaşlarımızla sürekli iletişim halinde ve yakın temasta bulunma durumu olan belediye personellerimize yönelik, Coronavirus ( Covid-19 ) salgını hakkında belediyemiz bünyesinde bulunan hekim tarafından bilgilendirici eğitimler düzenlendi. Belediyemiz personeline yeterli sayıda maske, eldiven, gözlük, kolonya, dezenfektan ve iş tulumu vb. malzemelerin tedariki sağlanmış ve yeni ihtiyaç olması durumunda tedarike devam edilecektir.
 2. Belediyemize ait tüm hizmet binalarının muhtelif yerlerine el dezenfektan cihazları yerleştirilmiştir.
 3. Belediye hizmet binamızın giriş katında vatandaşlarımızın başvurularına yönelik tüm müdürlüklerimizden görevlendirilen personellerin yer aldığı çözüm merkezi oluşturulmuş olup, vatandaşlarımızın bina içersindeki dolaşımları engellenmiştir. Çözüm merkezimizde çalışan personelimizin sağlığını korumak için banko önlerine şeritleme ve plexiglass yapılmıştır.
 4. Belediye hizmet binamıza girişlerde vatandaşlarımız ve personelin temassız ateş ölçümü yapılmaktadır.
 5. Belediye hizmet binamızda bulunan asansörler kullanıma kapatıldı.
 6. Belediyemize ve Kent Konseyimize ait web sitelerinde, Belediyemiz sosyal medya hesaplarından Coronavirus ( Covid-19 ) salgınından korunmak için 14 kural ve bilgilendirme videoları yayınlanmış ve güncellenerek yayınlanmaya devam edilmektedir.
 7. Başkanlık Makamına yapılan randevu talepleri belirsiz süreli olarak durdurulmuştur.
 8. Belediyemiz Çağrı Merkezine gelen Coronavirus ( Covid-19 ) hakkında ki başvurular öncelikli ve ivedilikle değerlendirilerek gerekli işlemler yapılmaktadır.
 9. Belediyemizce yapılacak tüm kültürel ve sosyal etkinlikler tehir ya da iptal edilmiştir. Karesi Hünerli Eller ve Kent Konseyi kapsamında ki tüm kurslarımıza belirsiz süreli olarak ara verilmiştir.
 10. Belediyemiz çalışmalarında aksaklığa sebebiyet vermeden, Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanlığı Personel ve Prensipler Genel Müdürlüğü’ nün 13.03.2020 tarihli yazısı doğrultusunda personelimizin yıllık izin ve mazeret izni kullanmaları sağlanmıştır. Bu kapsamda toplam 91 personelimiz koruma amaçlı izne ayrılmıştır. Fen İşleri Müdürlüğü, Park Bahçeler Müdürlüğü, Temizlik İşleri Müdürlüğü, Zabıta Müdürlüğü personellerimiz salgın ile mücadele kapsamında aralıksız çalışmalarına devam etmekte olup, geriye kalan 250 personelimiz de dönüşümlü olarak idari izin kullanmaktadır.
 11. Karesi Belediyesi Muhtarlık İşleri Müdürlüğü Coronavirus ( Covid-19 ) önlemleri amacıyla Sağlık İşleri Müdürlüğü ile koordineli bütün Muhtarlık binalarının dezenfeksiyonu her hafta düzenli olarak yapılmaya devam edip, Mahalle Muhtarlarımızdan mahallelerinde ikamet eden; 65 yaş üstü veya kronik rahatsızlığı olan yada virüsten dolayı işsiz kalan ihtiyaç sahibi vatandaşlarımızın listesi Sağlık İşleri Müdürlüğüne iletilmek üzere istenmiştir. Muhtarlarımızın eldiven ve maske ihtiyaçları karşılanmaktadır.
 12. Evden çıkamayan 65 yaş üstü büyüklerimizin ve kimsesi olmayan vatandaşlarımızın pazar ve market alışverişi ve maaş çekme vb. gibi ihtiyaçlarını karşılayabilmek için Karesi Kaymakamlığı ve Karesi Belediyesi arasında işlemlerin daha hızlı ilerlemesini sağlayabilmek amacı ile entegre uygulama kurulmuş olup, bu uygulama ile Belediyemiz personelleri vatandaşlarımızın ihtiyaçlarını daha hızlı tespit ederek karşılanmasını sağlamaktır. Bu uygulamaya istinaden Belediyemiz Sağlık İşleri Müdürlüğü personeli, Çağrı Merkezi personeli ve 4 şoför personelimizin katılımı ile bir ekip oluşturulmuştur.
 13. Vatandaşlarımızın toplu olarak bulundukları Karesi AVM de taşınabilir hijyen noktası oluşturuldu.
 14. İlçemiz sınırları içersinde faaliyet gösteren işyerlerine Coronavirus ( Covid-19 ) salgınını önlenmesine yönelik tedbirler kapsamında alınan kararlar tebliğ edilmiştir.
 15. İlçemiz sınırlarında bulunan Berber, Kuaför ve Güzellik Salonlarının ( 120 Adet ), Ganyan Bayileri ( 14 Adet ), Merkez ve Kırsal Mahallerimizde ki Umuma Açık İstirahat ve Eğlence yerlerinin ( 712 Adet ), çok yakın bir mesafede bir arada bulunarak hastalığın bulaşma riskinin artacağı değerlendirilen işyerlerinin faaliyetlerini durdurması kararı tebliğ edilmiş olup, Zabıta Müdürlüğümüz tarafından gerekli kontroller devam etmektedir.
 16. İlçemiz sınırlarında restaurant, lokanta, aperatif yiyecek satışı olarak faaliyette bulunan işyerlerinin ( 221 Adet ) masa ve sandalyelerinin kaldırılması ve sadece paket servis hizmetinin verilmesi tebliğ edilmiş olup, Zabıta Müdürlüğümüz tarafından gerekli kontroller devam etmektedir.
 17. İlçemizde faaliyet gösteren marketlere ( 220 Adet ) 09:00 ile 21:00 saatleri arasında hizmet vermeleri ve hizmetleri sırasında içeride ki müşteri sayısının salgın riski oluşturmayacak şekilde kontrol edilmesi tebliğ edilmiş olup, Zabıta Müdürlüğümüz tarafından gerekli kontroller devam etmektedir.
 18. Bölgemizde bulunan Banka Şubelerinin ( 22 Adet ) içinde ve atm önlerinde gerekli tedbirler alınmış olup, sosyal mesafenin korunması açısından gerekli çizgilendirme çalışması yapılmıştır.
 19. İlçemiz sınırlarında ki market, manav ve Pazar yerlerinde ambalajsız olarak satılan yaş sebze ve meyvelerin tüketicilerce temasın engellenmesi hususu satıcılara tebliğ edilmiş olup, Zabıta Müdürlüğümüz tarafından gerekli kontroller devam etmektedir.
 20. İlçemizde ki toplam 11 Adet açık ve kapalı semt pazarlarımızda genelge kapsamında tedbirler alınmış olup;
  • Pazar alanlarına kontrollü giriş ve çıkışları sağlamak için Pazar çevresi bariyerlerle kapatılarak, kontrolsüz giriş ve çıkışlar engellenmiştir.
  • Pazar alanında yoğunluk oluşturmamak adına giriş ve çıkış için koridorlar oluşturulmuştur.
  • Pazar alanına gelen her vatandaşımıza maske dağıtımı yapılmaktadır.
  • Pazar alanında sergi, tezgah araları en az 3 metre olacak şekilde yerleştirilmiştir.
  • Pazar alanı içersinde bulunan esnaf sayısının 2 katı kadar vatandaş alınmaktadır.
  • İlçemizde ki Pazar yerlerine Pazar kurulduğu günlerde taşınabilir hijyen noktası oluşturulmaktadır.
 21. Karesi Belediye Başkanımız Dinçer Orkan koronavirüs ile mücadelede sokaktaki dostların unutulmadığını, normal zamanda gerçekleşen mama dağıtımının bu süreçte ekipler tarafından saha sıklıkla yapılacağı belirti. Başkanımız, “ Coronavirüs ile mücadele sürecinde hemşerilerimiz sokağa çıkmama hassasiyeti gösterdiği için sokaklardaki can dostlarımızı unutmadık. Yunus Emre’nin “yaratılanı severim yaratandan ötürü” şiarıyla dost elimizi can dostlarımıza uzatmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Düzenli olarak koyduğumuz mama kaplarını sıklaştırıyoruz, mama bulunmayan noktalara takviye yapıyoruz, bunları elimizden geldiğince de denetleyeceğiz. Eksik kaldığımız noktalarda da hemşerilerimiz bizleri lütfen 444 99 10 numaralı çağrı merkezimizden bilgilendirsin” dedi.
 22. Karesi Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü ve Sağlık İşleri Müdürlüğü düzenli olarak;
  • 18 Adet Pazar yeri dezenfeksiyon işlemi,
  • 45 Adet Mahallemizde yol dezenfeksiyonu,
  • 15938 Adet çöp konteynırı ve yer altı konteynırı dezenfeksiyon işlemi,
  • 273 Adet park ve çocuk oyun alanı grubu dezenfeksiyon işlemi,
  • 78 Adet Ambulans ve Kamu Hizmet Aracı dezenfeksiyon işlemi,
  • 27 Adet Mahalle içi otobüs durağı dezenfeksiyon işlemi,
  • 19 Adet Aile Sağlığı Merkezi dezenfeksiyon işlemi,
  • Başçeşme Mezarlığı, Karesi AVM, Belediye Hizmet Binamız, Belediye Ek Hizmet Binaları dezenfeksiyon işlemi,
  • Prof. Dr. İlhan Varank Bilim ve Sanat Merkezi dezenfeksiyon işlemi,
  • 118 Adet Belediye Hizmet aracımız dezenfeksiyon işlemi,
  • 14 Adet Kamu Kurumu dezenfeksiyon işlemi,
  • 151 Adet Cami ve Cem Evi dezenfeksiyon işlemi,
  • İlçemizde bulunan 70 mahallemizin Muhtarlık Binaları dezenfeksiyon işlemi,
  • 84 adet Eczanemizin dezenfeksiyon işlemi yapılmış ve ayrıca 48 saatte bir ekiplerimizce yapılmaya devam etmektedir.
  Bu çerçeve dâhilinde Karesi Belediyesi bugün itibarıyla;
   853 Aileye Sosyal Yardım Kartları ve Vefa Destek Projesi kapsamında da 130 Aileye Sosyal Yardım Kartı evlerine teslim edilmiştir.
   335 Ailenin Market ihtiyacı karşılanmıştır.
   5 Aileye Kömür Desteği sağlanmıştır.
   İlçemizde temizlik ve dezenfeksiyon işlemleri için bugüne kadar 205 TON Yüzey Dezenfektanı kullanılmıştır.
   38500 Adet Maske
   1250 KG El Dezenfektanı
   12800 Adet Eldiven
   Balıkesir Devlet Hastanesi Acil Bölümüne; 200 Adet N95 tipi Maske ve 120 Adet Koruyucu Tulum verilmiştir
 23. Karesi Belediyesi olarak; Coronavirus ( Covid-19 ) salgını kapsamında Bakanlıklar, Valilik, Büyükşehir Belediyesi, Kaymakamlık, İl Emniyet Müdürlüğü ve Jandarma ekipleriyle koordineli 24 saat esasına göre iş ve işlemlerimiz devam etmektedir.