Parayla Maske Yasak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, koronavirüs önlemlerine dair yeni bir açıklama yaptı.

Erdoğan, “Valiliklerimiz e-devlet ve PTT aracılığıyla talep eden tüm vatandaşlarımıza ücretsiz maske dağıtımına başladı” hatırlatması yaparak, “Parayla maske satışı yasaktır” dedi.

“Çalışan ve görevli olanlar dışındaki tüm vatandaşlarımızın evlerinde kalmalarını sağlayarak insan hareketliliğini asgari düzeye indirmekte kararlıyız” ifadesini kullanan Erdoğan, “Atatürk Havalimanı alanında bin hastanelik plan proje çalışması devam ediyor” dedi.

Koronavirüse karşı başlatılan kampanya kapsamında toplanan paranın 1 milyar 500 milyon lirayı bulduğunu söyleyen Erdoğan, “2 milyon 300 bin haneye daha yardım ulaştırmak için hazırlıklara başladık” diye konuştu.

Erdoğan, “Aldığımız tedbirler ve alacağımız ilave önlemler sayesinde Avrupa ve dünya ile paralel şekilde bu salgının üstesinden geleceğiz” dedi.

İŞTE CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’IN AÇIKLAMALARINDAN SATIR BAŞLARI

“Pazar yerleri ve toplu mekanlarda maske takılmasını zorunlu hale getirdik. Pazar yerlerinde tahtalar arasındaki ayrılıklar konusunu hassasiyetle ele aldık. Valiliklerimiz bu süreci çok yakından takip edecekler. Valiliklerimiz e-devletten ücretsiz maske dağıtımına başladı.

“PARAYLA MASKE SATMAK YASAKTIR”

“Parayla maske satmak yasaktır. Marketlerde verilen maskeler de ücretsizdir. Salgın bitene kadar vatandaşlarımızın tamamına yetecek maske stoğumuz ve üretim planlamamız vardır. Devlet olarak tüm vatandaşlarımıza ücretsiz olarak maske ulaştırmakta kararlıyız. Dışarıya çıkan vatandaşlarımızın 3 adım veya 2 metre mesafeden daha yakın bulunmamalarını istiyoruz.

“Her şehrimizde bulunan il kurullarıyla ihtiyaca göre gerekirse ilave tedbirler geliştirebiliyorlar. Hastalığı yayma tehlikesi olan bina, sokak, cadde, köy, ilçe düzeyindeki kimi yerleri tümüyle karantinaya alıyoruz. Evlerinde kalmalarını rica ettiğimiz 65 yaş üstü vatandaşlarımız ie kronik hastalığı olanların ihtiyaçları için vefa sosyal destek grupları oluşturduk. Bu ekipler aracılığıyla şimdiye kadar 65 yaş üstü veya kronik hastalığı olan 1 milyon 320 bin vatandaşımızın taleplerini yerine getirdik.