Faizle Destek Olmaz

CHP Balıkesir Milletvekili ve Genel Başkan Başdanışmanı Ahmet Akın, iktidarın koronavirüs salgını ile mücadele kapsamında “Temel İhtiyaç Desteği” adı altında vatandaşına faizle para verdiğini söyledi. Ahmet Akın, “Vatandaş sizden elektrik, doğalgaz, kira ve diğer temel ihtiyaçları için faizli kredi istemiyor. En azından temel ihtiyaçlarının ücretsiz olmasını istiyor. Siz kalkıp 10 bin lirayı vatandaşa faizi ile vereceğinizi söylüyorsunuz. Vatandaşın istediğinin neresini anlamadınız?” dedi.

CHP’li Ahmet Akın, iktidarın vatandaşın taleplerini anlamadığını bu yüzden de bu taleplerine yönelik çözümler üretemediğini söyledi. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın açıkladığı “Temel İhtiyaç Desteği” uygulamasının “Borç Vereyim Evde Kal” anlayışından başka bir anlam taşımadığını vurgulayan Ahmet Akın, “Vatandaş sizden borç istemiyor. Vatandaş evde kal çağrılarına uymak için doğalgazının, elektriğinin, kirasının ödenmesini istiyor. Vatandaşın bu talebinin nesini anlamadınız? Ya da anlamak istemiyor musunuz” diye konuştu.

CHP’li Ahmet Akın, Temel İhtiyaç Desteği uygulamasında haneye giren gelirin 5 bin liradan az olması koşulunun bulunduğunu, 10 bin liraya karşılık 30 ay boyunca her ay 376 ödeneceğini hatırlatan Ahmet Akın şunları söyledi:

“Bir asgari ücretlinin aylık elektrik ve doğalgaz faturası zaten en az 380 lira. Bu aile 6 ay sonra bir de salgın günlerinde evde kalmak zorunda olduğu için devlet bankasından 10 bin lira aldığı borcun yükünü üstlenecek. Üstelik 30 ay boyunca. Yani bu ne demek 30 aylık elektrik ve doğalgaz parasını bugün evde kalması için ödemesi demek. Sosyal devlet bu değildir. Yapılacak tek şey koşulsuz, karşılıksız olarak vatandaşlara 6 aylık elektrik ve doğalgaz ücretsiz olarak verilmelidir.”