Uyarılarımız Dikkate Alınmadı

Gelecek Partisi Sivil Toplum ve Halkla İlişkiler Başkanı Doç. Dr. Selçuk Özdağ, koronavirüs ile ilgili tedbirleri almakta başta Dünya Sağlık Örgütü olmak üzere Türkiye geç kaldığını, Türkiye’nin virüsü bir takım kaygılarla hafife aldığını kaydetti.

Coronavirüs tehditinin 2013 yılından bu yana bilinmesine rağmen tedbir alınmamasını eleştiren, Gelecek Partisi Sivil Toplum ve Halkla İlişkiler Başkanı Özdağ, “Dünya’da kalkınmış olan tüm ülkeler, ABD’den Kanada’sına, Hollanda’sından Almanya’sına varıncaya kadar tıp ve ilaç sektöründe söz sahibi olan bu ülkeler neden virüsü hafife aldılar?” diye sordu. 

‘TÜRKİYE BU VİRÜSÜ NEDEN HAFİFE ALDI’ 

Çin’den yayılan 21.yüzyılın en büyük ve yaygın felaketi Corona Virüsü ile mücadele edildiğinin altını çizen Selçuk Özdağ, şöyle kaydetti: 

“Türkiye’de ve tıp alanında kendini kanıtlamış ülkelerde virüse karşı tedbirler konusunda geç kalınmıştır.  Genel Başkanımız sayın Ahmet Davutoğlu ve şahsım maçların ertelenmesi konusunda defalarca uyarı yapmıştık.  Ne yazık ki, Türkiye Futbol Federasyonu’nun erteleme konusunda geç kalmıştır.

UEFA ve Şampiyonlar Ligi maçları ertelenmesine rağmen Avrupa Şampiyonası maçları ertelenmesine rağmen Türkiye’de maçlar oynanmaya devam etti. Sonuç ise ortada. Galatasaray Teknik Direktörü Fatih Terim’e, Galatasaray 2. Başkanı Abdurrahim Albayrak’a ve eşi Hanımefendiye geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum.  Galatasaray Beşiktaş maçından sonra Sayın Terim’in maçların ertelenmesi ve alınması gereken tedbirlerle ilgili haklı çıkışını her daim hatırlayacağız.

‘VİRÜS 2013’TEN BERİ VARSA NEDEN TEDBİR ALINMADI’

 “Coronavirüs’ün 2013 yılından bu yana var olmasına karşın bağışıklık sistemimiz bu virüse karşı koyuyordu. Son zamanlarda yine Tıp Dünyası’nın görüşüne göre bu virüs’ün DNA’sının değişmesinden dolayı artık insanlara zarar veriyor.

Coronavirüs Çin’den tüm Dünya’ya yayılmasına rağmen komşu ülkelerimizden sonra Türkiye’de yayıldı. Türkiye’ye gelmeden önce de İran’da vakalar görüldü. Biz maalesef bu denli virüs tehditine karşın İran’la zamanında kapıları kapatamadık. Çünkü Türkiye olarak ekonomik anlamda sıkıntılarımız var,  İran’dan ticari manada yoğun bir şekilde giriş çıkış trafiği yaşanmakta. 

Yine diğer bir sıkıntı Coronavirüs tehditine karşı Umre’ye turlar devam etti ve kapılar kapatılmadı. Umre dönüşünde ise bu vatandaşlarımıza yönelik ciddi bir karantina uygulamasında geç kalındı. Biz muhalefetiz diyerek herşeye tu kaka da demeyeceğiz, her şey güllük gülistanlıkta demeyeceğiz. Güllük gülistanlık olanın hakkını vereceğiz ama yanlışa’da yanlış deme cesaretini her daim göstereceğiz. Tüm bunların yanısıra yurt dışı seyahatleri konusunda vatandaşların bilgilendirilmesinde geç kalınmıştır.

ÖN TEDBİRLER ZAMANINDA ALINMADI 

Türkiye’deki Hükümet yetkilileri meselenin çok ciddi olduğunun ilk başlarda farkına varamadılar. Varanlar olsa dahi, Türkiye’nin yaşamış olduğu ekonomik sıkıntılardan dolayı, “Şu an gündeme getirsem zarar verir” endişesiyle ön tedbirler alınamadı. Dolayısıyla insan sağlığı maalesef bir noktada hafife alındı. 

İlk başlangıçta geç kalınsa da tüm bunların yanısıra çok önemli tedbirler de alındı. Geç kalınsa da doğru bir kararla okullar tatil edildi, Üniversiteler tatil edildi. Üniversiteler tatil edilse de ilk başlarda Öğretim Görevlileri yine okullara gönderildi. Bu da bir hataydı. Okullarda mecbur bir sebepten ötürü bir tatil var ise bu Öğrencisinden, Öğretmenine, Ögretim Görevlisinden İdarecisine kadar herkesi kapsar” 

‘TÜRKİYE’DE 300 BİN İNSAN CEZAEVLERİNDE’

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu’nun cezaevleriyle ilgili bir öneriyi ortaya sürdüğünü kaydeden Özdağ, “İnfaz Yasası gündemde. 300 Bin kişi şu anda Cezaevinde. Bu mahkumlar arasında hamile kadınlar var, bebekler, çocuklar var. Cezaevlerinde tedbirler arttırılarak infaz yasası daha hızlı bir şekilde çıkartılabilir. Terör suçları başta olmak üzere bazı suçlar hariç tutularak hamileler, bebekli kadınlar ve çocuklar öncelikle bir an önce Cezaevlerinden tahliye edilerek cezaları ev hapsine dönebilir. 

‘ MÜTEAHHİTLERE EV SATMASI İÇİN İMKAN TANINMASI YANLIŞ ‘

Dünyada da benzer tedbirler alınıyor. Açıklanan paketin çoğu ekonomik tedbirlerdi. Keşke biraz daha virüsün yayılmasını engelleyici tedbirler getirilebilseydi.

Önemli olan esnafın borcunu, SSK ödemelerini ertelemek değil. Tabi ki bu da önemlidir ama devlet 2 veya 3 ay SSK primlerini üstlenebilirdi. 10. maddede ifade edilen 500 bin TL’nin altında alınacak evlerle ilgili peşinatın yüzde 10’a, kredi miktarının yüzde 90’a çıkarılması da yanlıştı. Tabii ki böyle bir düzenleme yapılabilir. Ama müteahhitlere ellerindeki evleri satmak için yeni bir imkan sunulmasının Korona ile ne alakası var? 

Bu tip düzenlemeler virüsün arkasına saklanmış başka amaçların varlığı anlamına gelir ve vatandaşı şüpheye sevk eder. Başka bir bağlamda böyle bir düzenleme yapılsaydı kimsenin aklına farklı bir şey gelmezdi. Yine de alınan tedbirlerin, gösterilen çabaların olduğunu görüyorum.

‘BAKAN KOCA VE SAĞLIK PERSONELİNİ ALKIŞLIYORUM’

Sağlık Bakanı Sayın Fahrettin Koca ve tüm sağlık personelini alkışlıyorum. Hepsi iyi bir performans sergiledi. Ancak Sayın Bakanın tam manasıyla bağımsız hareket edemediğini görsekte,  gecesini gündüzüne kattı. Bazı tedbirlerde gecikme oldu.  Olabilir, yapılanları görmezden gelmek de haksızlık ve adaletsizlik olur. Farklı partilerde olmak her şeye muhalefet etmek anlamına gelmez. 

‘FARKLILARI GERİ PLANDA BIRAKMAYIZ’

Böyle bir siyasetin ülkeye de faydası olmaz. Ülkemizde muhalefet hep doğru / yanlış ayırımı yapmadan her şeye muhalefet şeklinde yapılıyor. Onun içinde partiler inandırıcılık sorunu yaşıyorlar. 

Bu gibi durumlarda en doğru siyaset farklılıkları geri plana atarak bu felaketi en az bedel ve maliyetle atlatmak için herkesle hiçbir kompleksi taşımadan dayanışma içinde olmaktır. Vatandaşın beklediği de budur. 

Nitekim bu süreçte bir çok çevreden “virüs geldi gerilim ve kamplaşma siyaseti bitti. Televizyonları daha rahat açabiliyoruz. Neydi o düşmanlık siyaseti?” sözlerini duyuyoruz. Bu Türkiye siyaseti açısından önemli bir gelişme. 

Demekki vatandaş sükunet bekliyor, pozitif bir siyaset dili istiyor. Bu virüs salgınının hepimiz için bir derlenme, toplanma ve muhasebe vesilesi olmasını diliyorum” dedi.