Kilis’e Balıkesir Damgası

Büyükşehir Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu geçtiğimiz Cuma günü düzenlediği organizasyonla adeta Kilis’e Balıkesir çıkarması yaptı. Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu’nun yanı sıra AK Parti Balıkesir Milletvekili Kasım Bostan, AK Parti İl Başkanı Hasan Demiraslan, AK Partili, CHP’li ve MHP’li belediye başkanları ile Büyükşehir Belediye Meclis üyeleri, AK Parti İl Yönetiminden isimlerin yer aldığı heyet ilk olarak Kilis’li yöneticilerle birlikte kahvaltıda bir araya geldi.

ÇANAKKALE RUHU BUGÜN DE YAŞATILIYOR

Kilis Valisi Dr. Mehmet Tekinarslan, Kilis Belediye Başkanı Hasan Kara’nın yanı sıra AK Parti Çorum İl ve ilçe teşkilatlarının da hazır bulunduğu kahvaltıda konuşan Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Dt. Zekai Kafaoğlu yaptığı konuşmada özetle şunları söyledi; “Kuva-yi Milliye şehri Balıkesir. İstiklal Marşı yazarımız Mehmet Akif Ersoy’u İstiklal Marşı’nı yazmaya ikna eden Hasan Basri Çantay’ın memleketi Balıkesir. Dünyanın sırtını yere getiren Kurtdereli Mehmet Pehlivan’ın memleketi, Çanakkale Savaşı’nın kaderini değiştiren Havranlı Koca Seyit’in memleketi, gönül adamı Gönenli Mehmet Efendi’nin memleketi, bu şehirden, Balıkesir’den, 1 milyon 205 bin hemşerimizden sizlere selamlar, dualar getirdik. Yüreğimizde, gönlümüzde dualarımız da hep burada serhat şehrimizle beraber. Yine Afrin’de Zeytin Dalı Operasyonu ile terör örgütleriyle mücadele eden kahraman Türk Ordumuzla beraber. Asla yalnız değilsiniz. 80 milyon vatandaşımız adeta sizinle yatıp sizinle kalkıyor. Burada yaşadığınız zorlukları bizler de oralarda yüreğimizde hissediyoruz. Oradan yapabileceğimiz destekleri, yardımları belediyelerimiz ve sivil toplum örgütlerimizle hep bu tarafa doğru gönderiyoruz. Balıkesir heyeti olarak 11 tane Belediye Başkanımız, AK Parti’den, Cumhuriyet Halk Partisi’nden, ve Milliyetçi Hareket Partisi’nden belediye başkanlarımız var. Belediye Meclis üyelerimiz var. İl Başkanımız ile birlikte 10 il yöneticimiz var. 36 tane de Belediye Meclis üyelerimiz ile birlikte geldik. Toplam 57 kişi yapıyor. 57 rakamı da önemli tabii. Çanakkale Savaşlarında 57. Alay’ın yapmış olduğu kahramanlıkların henüz daha sırrına ulaşılamıyor. 57. Alay’ın Sancağı’nı da bu bölgeye göndermiştik. Balıkesir Çanakkale’ye çok yakın bir il. Çanakkale Savaşı yıllarında Balıkesir Lisesi 1916 ve 1917 yıllarında mezun vermemiş bir lise. Bu Çanakkale ruhunun aynen yaşadığını görüyorum. Aynen o dayanışmanın birlik ve beraberliğin, kardeşliğin buralarda da yaşandığını görüyorum. Cenab-ı Allah birliğimizi ve beraberliğimizi bozmasın. Ülkemizi bölmek ve parçalamak isteyenlere fırsat vermesin.

KARA: “ÇANAKKALE’DEN TEK DEĞİŞEN; OLAYLAR VE SİLAHLAR OLDU”

Balıkesir heyetini Kilis Belediyesi’nde ağırlayan Kilis Belediye Başkanı Hasan Kara Çanakkale Savaşı’nda yaşananların benzerini Kilis’de yaşadıklarını belirterek, “Şu anda sadece olaylar ve silahlar değişti. Aynı olayın benzerini yaşıyoruz. Ama çok şükür dik durduk, dik durmaya da devam edeceğiz. Biz şuna inanıyoruz ve biliyoruz ki, her şerde bir hayır vardır. Bu bizim milletimizin birlik ve beraberliğini birlikte yaşayıp birlikte hayat bulmamıza sebep oldu. Bugün de bunun bir örneğini yaşıyoruz. Balıkesir’den kalkıp buraya kadar geldiniz, yanımızda oldunuz. Sizlere çok teşekkür ediyorum” dedi.

KİLİS HALKINA DESTEK VERMEK İÇİN BURADAYIZ

Ziyarette konuşan Kuva-yi Milliye Şehri Balıkesir’den Kilis’de yaşanan sıkıntıları paylaşarak azaltmak için geldiklerini ifade eden Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu, ”Bugün Kuva-yi Milliye Şehri Balıkesir’den Kilis’e geldik. Burada yaşananları paylaşmak, Kilis halkına destek vermek için bugün buradayız. Ülkemiz zor bir süreçten geçiyor. Yıllardır Türkiye’nin önünü kesmeye çalışan şer odakları var ama Türkiye Cumhuriyeti Devleti Osmanlı Devleti’nin küllerinden doğdu. 100 yıldan bu yana gerçekten çok ciddi mesafe aldı. Özellikle son 15 yıldır hem milli gelirimiz arttı hem kurum ve kuruluşlarımız açısından çok güçlendik. Batı’dan bir eksiğimiz kalmadı. Belli dönemlerde batı hayranlığımız vardı. Artık batıdaki ülkelerden hiçbir eksiğimiz yok. İşte sınırımızın 12 kilometre ötesine gittiğimiz zaman bizden 100 yıl geride olduğunu görüyoruz. Tabii 1960-70-80’li yıllarda Türkiye’de öyleydi. Rahmetli Özal zamanında dünyaya açıldık. Kapalı bir ülkeydik biz de. Daha sonrasında özellikle son 15 yılda çok ciddi mesafeler alındı. Ülkede istihdam oluştu. Kurum ve kuruluşlar kalkındı. Otoyollar, duble yollar, hızlı trenler, havalimanları, yeni ve modern hastane binaları, okul binaları derken gözle görülür gelişmeler yaşandı. Bunu özellikle yurtdışında çalışan gurbetçilerimiz iyi fark ediyorlar. 3-5 sene gelemeyip bir geldiklerinde Türkiye’yi tanıyamaz halde geldiklerini görüyoruz. Tabii bu gelişmelerin kıymetini bilmemiz lazım. Büyümeyi ve gelişmeyi hazmedemeyen ve Türkiye’nin önünü kesmek isteyenler terör örgütleri ile 30 yıldır bizi durdurmak istiyorlar. Buraya harcanan ekonomi eğer Türkiye’nin büyümesine harcanmış olsaydı Türkiye bugünkünden 2 veya 3 kat daha ileri seviyede olurdu” diye konuştu.

MEHTERAN’A YOĞUN İLGİ

AK Parti Balıkesir Milletvekili Kasım Bostan, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu, AK Parti Balıkesir İl Başkanı Hasan Demiraslan ve ilçe belediye başkanlarıyla birlikte geldiği Kilis’de gün boyu çeşitli programlara katıldı. Kilisli esnafları ziyaret ederek alışveriş yapan Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu ile beraberindeki heyet, Cumhuriyet Meydanı’nda Balıkesir Büyükşehir Belediyesi mehteran takımının gösterisini izledi. Mehteran takımının gösterisine Kilisliler yoğun ilgi gösterdi.

Cumhuriyet meydanında mehteran gösterisine Balıkesir heyetinin yanında Kilis Valisi Mehmet Tekinarslan, Kilis Belediye Başkan Yardımcısı Cuma Özdemir ile AK Parti Kilis milletvekili Mustafa Hilmi Dülger ile yetkililer katıldı.

Program sonunda Balıkesir Büyükşehir Belediyesi tarafından Amatör Spor Kulüplerine spor malzemesi dağıtıldı.