SPOR YAPAN BEDENLER FARKLI OLSA DA AMAÇLAR, KALPLER “BİR” OLACAK

Türkiye Beyaz Ay Derneği tarafından başlatılan, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın himayesinde yürütülen, “Aşmak İçin Hareket” projesi dâhilinde oluşturulan “Birlikte Yürüyoruz, Birlikte Aşıyoruz” protokolü Balıkesir’de imzalandı.
Balıkesir Büyükşehir Belediyesinde düzenlenen engelli bireylerle, engelsiz bireylerin birlikte spor yapmasını öngören Beyaz Ay Derneği tarafından Balıkesir il genelinde uygulanacak “Aşmak için Hareket” projesi Balıkesir Valiliği, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, Gençlik Spor İl Müdürlüğü, Sağlık, Müdürlüğü, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve ilgili müdürlükler ile Karesi Belediye Başkanlığı ve Altıeylül Belediye Başkanlığı ve Balıkesir Beyaz Ay Derneği ve Burhaniye şubesi arasında imzalandı.
HEPİMİZ FARKLIYIZ, HEPİMİZ İNSANIZ
Proje kapsamında engelli ve engelsiz bireyler düzenlenecek etkinlikler ile bir araya getirilecek ve birlikte düzenli spor yapmaları sağlanacak ve engelli bireylere hareketlilik, oyun ve spor aktiviteleriyle oluşturulmuş “Spor Eğitimi Programı” uygulanacak. Uygulama sırasında engelli çocuk ve gençlerin yetenekleri doğrultusunda spor branşlarına yönlendirilerek, temel teknik ve becerileri doğrultusunda ilgili spor alanlarına kanalize edilecek.
AŞMAK İÇİN HAREKET
Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Karesi toplantı salonunda yapılan “Aşmak İçin Hareket” projesi imza töreni öncesi Beyaz Ay Derneği Balıkesir Şube Başkanı Ali Aysu, “Aşmak İçin Hareket” projesi ile ilimiz genelinde bulunan engelli bireyler ile engelsiz bireylerin birlikte spor yapmasını hedefliyoruz. Projenin sonunda engelsiz bireylerin, engellilerin özgüvenini geliştirip toplumda daha fazla yer almalarını hedefliyoruz. Aşmak için Hareket projemiz Balıkesir ve ilçelerinde 1 yıl süreyle devam edecektir. Bu projede bize destek veren Sayın Valimiz Ersin Yazıcı, Büyükşehir Belediye Başkanımız Zekai Kafaoğlu ve tüm kaymakamlarımız, ilçe belediye başkanlarımız ve il müdürlerimize sonsuz teşekkür ediyorum.” şeklinde konuştu.
Vali Ersin Yazıcı ise, son yıllarda Türkiye’de engellilerin topluma karışması ve onlara gereken önemin gösterilmesi için birçok projenin hayata geçirildiğini söyledi.
BÜTÜN VATANDAŞLARIMIZIN HİZMETİNDEYİZ, HİZMETKÂRIYIZ
Cumhurbaşkanlığı himayesinde gerçekleştirilen proje ile engelsiz yaşam önündeki engellerin kaldırılması için önemli bir adım atıldığını kaydeden Vali Yazıcı, “Burada öncelikle engelli kardeşlerimizin anne babalarına yakınlarına seslenmek istiyorum. İşlerinin zor olduğunu, güç olduğunu, sürdürülebilirliğinin gerçekten zahmetli olduğunu biliyoruz. Devlet olarak ailelerimizin yanınızdayız. Engelli kardeşlerimize devletimizin sunduğu imkânlar artarak devam ediyor. Bilemediğimiz, ulaşamadığımız gözümüzden kaçan kardeşlerimiz olur ise lütfen başta Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğümüz olmak üzere Valiliğimize tüm kamu kurum ve kuruluşlarına kime ulaşabiliyorsanız, jandarmaya, polise, mutlaka bu kardeşlerimizi bize bildirin. Eksikliklerini hemen tamamlayalım. Bakıma muhtaç engelli veya herhangi bir müşkül durumu var ise mutlaka haberimiz olsun. Bu kardeşlerimizin gücünü kuvvetini yükseltmek adına yanlarındayız. Yanlarında olmaya devam edeceğiz. Devletimizin sunmuş olduğu imkânlarla ilgili sürekliliği sağlamak zaten bizim görevimiz. Beyaz Ay Derneğine bu günde bu anlamlı protokolle buluşturduğu için böyle bir güzel kampanyayı başlattığı için, engelli kardeşlerimizle engelleri tanımayarak engelleri kabul etmeyerek sporla buluşturduğu için tekrar teşekkür ediyorum.”dedi.
Hep birlikte herkesle aynı düzeyde bu ülkede aynı şartlar altında yaşamaya devam edeceklerini ifade eden Vali Yazıcı, ” Biz bütün vatandaşlarımızın hizmetindeyiz, hizmetkârıyız.” dedi.