Kadın Hastalıkları Ve Doğum Uzman Hekimlerinin Büyük Başarısı

Sağlık Bakanlığının üzerinde önemle durduğu, ülkemizdeki tüm kadın doğum uzmanlarının üzerinde yoğunlukla çalıştıkları primer sezaryen (sezaryen ile ilk doğum) hedefine Balıkesir Atatürk Şehir Hastaneleri Hekimleri ulaştı.

Bakanlığımız tarafından hazırlanan “Sezaryen, Anne, Bebek Eylem Planı” çalışmaların olumlu sonuçlarının ilk örneği Balıkesir Atatürk Şehir Hastanesi’nde gerçekleşti. Hastanenin Kadın Hastalıkları ve Doğum bölümünün 2017 yılının ilk altı ayında arzu edilen Primer Sezaryen oranına ulaşması nedeniyle, Balıkesir Valisi Sayın Ersin Yazıcı himayelerinde bir tören gerçekleştirildi.

Törende konuşan KHB Genel Sekreteri Op. Dr. Servet KOCAÖZ ” Türkiye genelinde 2015 yılında % 27,6 olan primer sezaryen oranı il genelinde 2016 yılında %26, Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliğimize bağlı Sağlık tesislerinde ise % 16 olarak gerçekleşmiştir. 2017 yılı ilk 6 ayında bu oran % 14,7 olarak gerçekleşmiş ve Birliğimizi Dünya Sağlık Örgütünün Hedefinin de altına ulaştırmıştır.

İl Sağlık Müdürü Dr. Yasin YILMAZ ” Balıkesir ana çocuk sağlığı ile ilgili son derece başarılı hizmetler yürütmektedir. 2016 yılında Halk Sağlığı Müdürlüğümüz anne ve bebek ölüm oranlarında Türkiye ortalamasının altında yer almıştır. Bu oranları daha da aşağılara çekmek için İl Sağlık Müdürlüğümüz koordinasyonunda Genel Sekreterliğimiz ve Halk Sağlığı Müdürlüğümüz ile birlikte “Riskli Gebelikleri Değerlendirme Takip Eylem Planı” ve “Postpartum Kanamalara Müdahale Eylem Planı hazırlandı. Bu çalışmalarımızın sonunda elde edeceğimiz istatistiki değerlerin daha da iyi göstergeler olacağına inanıyorum. Kamu Hastanelerine bağlı Atatürk Şehir Hastanemizin ise bugün primer sezaryen oranlarında elde ettiği bu büyük başarıdan dolayı gururluyum. Emeği geçen tüm ekibe, doktorlarımıza sonsuz teşekkür ediyorum. Birlikte her zaman sağlık hizmetlerinde daha başarılı çalışmalar yürüteceğimize yürekten inanıyor, başarılı çalışmaların devamını diliyorum”.

Balıkesir Valisi Sayın Ersin Yazıcı ” Balıkesir’in adının sağlık hizmetlerinde önlerde yer almasını sağladığınız için tüm yöneticilerimize, kadın doğum uzmanları ve doğum bölümü ekibine teşekkür ediyorum. Sağlık hizmetleri ile ilgili olarak her türlü talebinizi desteklemek üzere yanınızdayım. Bu salonda oturanlar da dahil olmak üzere dışarıda bizden hizmet almayı bekleyen halkımız hizmetlerin en güzeline layıktır. Çalışmalarınızın bu ilke ile devam etmesini diliyorum” dedi.

Törende başarının mimarı olan Kadın Doğum Uzmanları, Dr. Arif GÖKDOĞAN, Dr. Aydın ŞAVKLI, Dr. Nesrin KIZILASLAN, Dr. Özcan YILMAZ, Dr. Şule TURHAN DEMRALP, Dr. Yaşar KANSU, Dr. Zafer ÇANKIRI’ya Valimiz Sayın Ersin YAZICI tarafından başarı belgesi ve çiçek verildi.

Please follow and like us: